piątek, 13 listopada 2015

Konserwacja i czyszczenie wyrobów z paracordu - nasze porady praktyczne

Konserwacja i czyszczenie wyrobów z paracordu - nasze porady praktyczne

Każdy miłośnik wyrobów z paracordu, pomimo usilnych starań zachowania plecionki w stanie czystości, staje w pewnym momencie przed koniecznością wyczyszczenia linki, chociażby z uwagi na przykry zapach lub jej zabrudzenie. W kilku praktycznych poradach postaramy się wskazać co można/należy, a czego nie zalecamy w przypadku czyszczenia linki paracord.


Zakazy
Z uwagi na zastosowany w produkcji paracordu nylon, odradza się pranie w wysokich temperaturach, stosowania wybielaczy i inwazyjnych środków piorących.
Nie wolno suszyć paracordu w wysokich temperaturach i wystawionych bezpośrednio na działanie promieni słonecznych ( zalecane jest schnięcie w temperaturze pokojowej lub na wolnym powietrzu )

Wręcz zalecamy
Przede wszystkim zalecamy stosowanie cudownego środka naszych Babci i Dziadków, czyli sody oczyszczonej. Ten ogólnie dostępny środek spożywczy, może naprawdę zdziałać cuda. Usuwa nie tylko zanieczyszczenia, ale również tłuszcz, trudne do usunięcia plamy i nie wpływają jednocześnie na kolor paracordu.
Czy można prać ? Owszem pod warunkiem, że pierzemy bawełnę w temperaturze 40-60 stopni. By zapobiec "zniknięciu" bransoletki w pralce, możemy ją umieścić z małym dodatkiem mydła w ciemnych bawełnianych skarpetkach ( zalecane w przypadku zapięć z szeklą ) lub po prostu przypiąć do szlufki naszych jeansów lub bojówek.
Jeśli nie mamy czasu na pranie, wystarczy wymoczyć plecionkę z paracordu w ciepłej wodzie z dodatkiem ... tak, dokładnie tej samej sody oczyszczonej
Kiedy zależy nam na usunięciu przykrego zapachu potu, można również zastosować powyższą kurację oraz wymoczyć paracord w ciepłej wodzie z dodatkiem ( najlepiej ) olejku cytrynowego lub innego o wybranym zapachu.
Paracord podobnie jak skarpetki, lubi śmierdzieć, dlatego powyższe procedury należy powtarzać regularnie

1 komentarz:

  1. A co jeśli bransoletka posiada blaszkę? Czy jest opcja, że się zniszczy po czyszczeniu w sodzie oczyszczonej?

    OdpowiedzUsuń